Historie

DON SPHYNX ruská bezsrstá kočka
 

Jedny z prvních záznamů o existenci bezsrstých koček pochází už z dob aztécké kultury.Další záznamy o jejich existenci byly zaznamenány v r.1900 v Mexiku, Indii, v r.1934 Maroku, v r.1939 v Paraguaji. Jelikož se v těchto letech nikdo zvláště nezajímal o chov těchto koček, došlo k jejich vyhynutí.Příroda však i v tomto případě dokázala svoji sílu pro zachování druhu a dala lidstvu druhou šanci.
Až v r.1966 v Kanadském Ontáriu se narodila koťátka domácí kočce. V r.1974 byly zaznamenány další koťátka ve státě Minnesota, USA.
Další bezsrsté kočky se objevily v Kanadě koncem 70. let v ulicích Toronta. Zde přišel i velký zájem o zachování tohoto bezsrstého druhu koček, byly zaznamenány první úspěchy při šlechtění i chovu. Toto nové plemeno dostalo název SPHYNX.Podle krajiny původu se často používá název kanadský sphynx.
 

Zázraky se dějí!!V r.1987 se na druhém konci světa v Rostově na Donu (Rusko) narodilo domácí kočce unikátní bezsrsté koťátko jménem VARIJA. Varija dala základ všem bezsrstým kočkám, kterým byl udělen název DON SPHYNX (Donský sphynx). Don sphynx na rozdíl od kanadského sphynxe má dominantní gen HR pro bezsrstost, který se přenáší na všechny potomky. Kanadský sphynx má tento gen HR recesivní.
Na žádost organizace chovatelů koček TICA byl v roce 1997  Don sphynx uznán Světovou organizací WCF, v r.2006 byl v Římě uznán Evropskou organizací FIFe kde mu byl přiznaný standart rasy a EMS code DSP non. V květnu 2010 v Portugalsku již byl plně uznaný světovou organizací FIFE.